What’s a Blurryface?

Z premierą albumu “Scaled and Icy” dostrzegliśmy zwiększoną ilość otrzymywanych pytań dotyczących zespołu oraz historii, jaką Tyler i Josh starają się opowiedzieć za pośrednictwem swoich albumów. W związku z tym nasza adminka przygotowała dla Was słowniczek pojęć, które (miejmy nadzieję), ułatwią Wam poruszanie się po skomplikowanych na pierwszy rzut oka zagadnieniach, których używamy w naszych artykułach. Zapraszamy do czytania.Dema – fikcyjne miasto, podzielone na dziewięć dystryktów, zarządzanych przez dziewięciu “biskupów”; jest to totalitarna teokracja, co oznacza, że wszyscy obywatele są zasadniczo więźniami zmuszonymi do wyznawania vializmu – religii panującej w Demie, polegającej na oddawaniu czci rzeźbom z neonów (jest to sztuczne światło – nie wiadomo dlaczego ma być czczone, natomiast istnieje wiele teorii, co może ono przedstawiać w sposób metaforyczny).

Dziewięciu biskupów zarządzających dystryktami Demy to: Listo, Reisdro, Keons, Sacarver, Andre, Lisden, Nills, Vetomo i Nico. Nico jest przypuszczalnym przywódcą biskupów i kanoniczną „reinkarnacją” Blurryface. To on pojawia się w teledyskach. Każde z imion to także nazwa dzielnicy (dystryktu) Demy, którą zarządza konkretny biskup. Imiona biskupów odpowiadają piosenkom (i kręgom widocznym na okładce) z albumu Blurryface.

Trench – świat otaczający Demę.

Banditos – wędrowna grupa uciekinierów z Demy; ich wygląd charakteryzuje żółta taśma zdobiąca ubrania, obecność pochodni i ognia, który stanowi rodzaj ochrony przed biskupami mającymi awersję do obu tych rzeczy.

Clancy – główn* bohater/bohaterka narracji Trench, autor/ka listów, które sukcesywnie pojawiały się na stronie DMAORG.INGO (tłumaczenie listów tutaj); Tyler pytany o to kim jest Clancy w wywiadach wielokrotnie odparł, że to ktoś bliski, ktoś kogo niegdyś znał; ciekawostką jest fakt, iż ulica, na której mieszkał Tyler w czasach studenckich oraz na której powstały pierwsze klipy do utworów takich jak “Goner” czy “Truce” to Clancy Way.

FCE300 – specyficzny odcień żółtego, którego biskupi nie są w stanie zobaczyć. Służy także banditos do dostrzegania się w Trench.

naznaczanie – forma wymazywania pamięci uciekinierom, praktykowana przez biskupów (patrz: teledysk “Jumpsuit”).

Good Day Dema – fikcyjny program telewizyjny, którego biskupi używają do przekazywania swojej propagandy na szerszą skalę.

medalion “Jumpsuit” – świat Trench z perspektywy lotu ptaka, mapa ta pomaga banditos odnaleźć drogę, gdy samotnie stawiają czoła podróży; w wielkiej samotności ta okrągła figura staje się ich przewodnikiem i towarzyszem.

Tekst na obrazku odwołuje się do utworu „Jumpsuit”, czytając: „Perspektywa atmosfery świata, w którym się zagubiliśmy. Ten dokument przewodni czasami wydaje się moją jedyną ochroną. Kryj mnie.” Sama mapa przedstawia to, co widzimy po opuszczeniu DEMY, strumień, obecność Banditos i pochodnie. Obecny jest również kolejny symbol przedstawiony w Bandito experience.

Znak trójzębu odwołuje się do tekstu „Nico and the Niners”: „Symbolizuje odwrócenie fałszywego kompasu DEMY. Podziemie banditos traktuje odwróconą literę “E” jako insygnia ujawnionej prawdy. „East Is Up” symbolizuje zjednoczenie się w imię prawdy i buntu przeciwko opresyjnym siłom DEMY”.

“Statuetki wyniesienia są niczym innym niż gloryfikacją przedwczesnej śmierci. Aby odnaleźć prawdę, musimy zmienić punkt widzenia.”

Po “odwróceniu perspektywy” możemy dostrzec nowe logo twenty one pilots.

„Niezłomni w naszym buncie przeciwko nauce vializmu, odwracamy fałszywą doktrynę. Chroniąc bardziej niż kiedykolwiek, podwójne paski są symbolem życia i nadziei”.

Termin „vializm” pojawił się w listach na dmaorg.info oraz w „Nico And The Niners”. W konkretnej części utworu muzyka i tekst zostają zniekształcone. Po odwróceniu fragmentu możemy usłyszeć: „Jesteśmy banditos. Opuścimy DEMĘ i udamy się na prawdziwy Wschód. Wyrzekamy się vializmu”.

„Nekropolia gloryfikuje wczesne groby tych, którzy zagubili się po drodze. Odrzućmy tę koncepcję w imię oddania i celebracji życia”.

TOP omawiali wcześniej znaczenie nowego logo. Tyler wyjaśnił, że jest to graficzne zobrazowanie niektórych tekstów z Trench i konceptu ochrony: „Uczucie bycia otoczonym przez coś, co cię chroni… Chciałem, aby to logo miało dodatkowe warstwy.” – odniósł się do dodatkowych ukośników po obu stronach logo.

Symbolika sępa opisywana jest następującymi słowy:

“Jesteśmy sępami. Sęp widzi oba światy, pożerając śmierć. Jest to symbol naszej odpowiedzialności za przekształcanie śmierci w życie. Obyśmy uczyli się z tego, co straciliśmy i zobowiązali się do życia.”

“Strach i ból nie będą elementami, które nas zatrzymają, ale tym, co nakarmi nas, by przetrwać. Sępy na górze są naszym symbolem przemiany śmierci w życie”.

Symbol nawiązuje do podziemia banditos, o którym po raz pierwszy wspomniano na mapie o kształcie medalionu.

„Ci, którzy widzą nieuczciwość w kłamstwach DEMY, czują odpowiedzialność wydostania się, a próba ucieczki powinna być uszanowana. Wielu jest karanych odznaką nieudanej ucieczki*, ale noszą ją z dumą. To ich symbol podziemia – nieliczni, dumnych i emocjonalnych”.

*Uciekinierzy z Demy otrzymują odznakę tego typu:

“Powinniśmy nadać nową nazwę naszym odznakom przestępczości. Tym oto jesteśmy i nigdy nie wstydźmy się kary nałożonej na nas przez fałszywe władze.”

Czujesz niedosyt? Mamy dla Ciebie zbiór artykułów, których dokładne przeczytanie zmieni Cię w prawdziwego speca od Lore twenty one pilots. A jeśli po ich przeczytaniu nadal będziesz mieć jakieś nurtujące Cię pytania, zajrzyj na nasze IG STORIES, gdzie prowadzimy Q&A.

ARTYKUŁY, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ:

|-/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.